VOZHDA je dio korisničkog sučelja Hrvatskoga državnog arhiva i omogućuje pretraživanje vodenih znakova putem tražilice prema ključnoj riječi iz naziva motiva te prema predmetu u kojemu je znak zabilježen. Portal se sastoji od tri datoteke s metapodatcima o vodenom znaku, listu i predmetu u kojemu se znak nalazi. Svakom znaku dodijeljena je kratica VOZHDA, identifikacijski broj predmeta, identifikacijski broj motiva [=VOZHDA-ID predmeta-ID motiva].

Prva datoteka sadrži metapodatke o vodenom znaku popraćenim fotografijom znaka, skicom vodenog znaka, fotografijom lista na kojemu je zabilježen vodeni znak, fotografijom znaka s dimenzijama pojedinih dijelova te shematskim prikazom strukture knjižnog bloka i lista na kojemu je znak zabilježen.

Sadržaj stranice s metapodacima o vodenom znaku pruža sljedeće informacije: vrsta znaka prema njegovoj funkciji, klasifikacijska skupina kojoj znak pripada prema International Standard For The Registration Of Papers With Or Without Watermarks (IPH), naziv motiva, opis, literatura u kojoj je zabilježen isti ili sličan vodeni znak, visina, širina motiva, broj i udaljenost okomitih linija (linija osnove, engl.: chain lines), gustoća vodoravnih linija (linija potke, engl.: laid lines), udaljenost motiva od okomitih linija lijevo i desno, te gornjeg, donjeg, lijevog i desnog ruba lista. Bilježi se vrsta motiva prema strukturi, položaj motiva u papiru (GL – gore, lijevo, GS – gore, sredina, GD − gore, desno, SL – sredina, lijevo, SS – sredina, sredina, SD − sredina, desno, DL –dolje, lijevo, DS –dolje, sredina, DD – dolje, desno) te položaj motiva u odnosu na list i tekst.

Na shemi knjižnog bloka, uz prikaz strukture uveza (raspored i broj svežnjića u knjižnom bloku kao i broj listova u svežnjiću), nalazi se i prikaz vodenog znaka na listu, a pobliže i njegov položaj. Svakom određenom znaku dodijeljena je slovčana oznaka. Ako se na listu uz glavni vodeni znak nalazi sporedni – kontramarka, uz slovo glavnog znaka za kontramarku dodano je slovo k, a ako su listovi proizvedeni iz para kalupa (tzv. blizanci) ili su varijante istog znaka (unutar dimenzija ± 3 mm) slovu znaka dodana su slova a, b, c…

Druga datoteka sadrži podatke o listu/stranici na kojima se nalazi dokumentiran vodeni znak: visina, širina, debljina, krajnja uporaba papira, opseg, stanje lista, način preklopa, boja, tekstura i očuvanost. Ako su na listu provedeni određeni istraživački radovi, i ti će se podaci naći na ovom listu: podaci o porijeklu papira, svojstva papira i vrsta korištenih sirovina.

Treća datoteka sadrži podatke o predmetu: imatelj, adresa imatelja, fond/zbirka, signatura/inventarni broj, vrsta arhivskoga gradiva, naslov, autor, proizvođač/nakladnik, godina ili raspon godina nastanka, zemlja i mjesto nastanka, provenijencija, prijašnji vlasnik, zemlja i mjesto korištenja, metoda datiranja izvornika, dimenzije predmeta, materijali od kojih je predmet izrađen, opseg, kodikološka struktura, medij/tehnika, jezik, pismo, oblik/žanr, sadržaj, očuvanost, oblik korištenja te izvori iz kojih su preuzete postojeće informacije.

Postupak dokumentiranja reprodukcije i obrade vodenih znakova
Podatci o predmetu bilježeni su u skladu s normama i smjernicama za opis knjižnične građe, arhivskoga gradiva i umjetnina na papiru te Pravilnikom za opis i pristup građi u knjižnicama, arhivima i muzejima.
pravilnik.kam.hr/index.php?action=element&id=135

Parametri o vodenom znaku i listu bilježeni su prema IPH normi.
www.paperhistory.org/Standards/IPHN2.1.1_en.pdf

Debljina papira mjerena je mehaničkim mikrometrom (0-25mm, točnost 1/100mm ) na 10 različitih mjesta na listu papira i izražena je srednja vrijednost. Od 2018. do 2022. snimanje listova i vodenih znakova izvedeno je fotoaparatom Canon EOS 200D na rasvjetnom listu ili stolu. Na listovima slabe vidljivosti vodenog znaka - prekrivenog tekstom, crtežom ili slikom - listovi su snimljeni u infracrvenom spektralnom području. Struktura sheme knjižnog bloka te bilježenje položaja znaka u listu unutar knjižnog bloka izvedena je prema smjernicama iz Kataloga vodenih znakova Sveučilišta u Zadru.
pisanabastina.unizd.hr/?pc=l&class=10027&ps=25
Za neke papire iz kojih su vodeni znakovi objavljeni izvedene su analize vrste vlakana na Tekstilno-tehnološkom fakultetu u Zagrebu. Analize veziva/premaza i punila izvedene su metodama FTIR, ATR i kemijskih elemenata u papiru metodom XRF u Prirodoslovnom laboratoriju Hrvatskoga restauratorskog zavoda. Vrijednosti pH izmjerene su u Središnjem laboratoriju za konzerviranje i restauriranje HDA u skladu s TAPPI T 529: 2014.


.